Перадапошні дзень спаборніцтваў на II Гульнях краін СНД прынёс нямала перамог беларусам

13 августа 2023

Перадапошні дзень спаборніцтваў на II Гульнях краін СНД прынёс нямала перамог беларусам і яркіх эмоцый балельшчыкам. У Оршы дзевяць узнагарод у скарбонку каманды паклалі нашы баксёры, а чэмпіёнам тут стаў Дзяніс Мацулеў. Удала стартавалі на спаборніцтвах беларусы ў каратэ і самба, таксама прадоўжылі паспяховае выступленне ў плаванні. І яшчэ чатыры ўзнагароды напярэдадні гаспадарам прынёс гульнявы від спорту - баскетбол 3х3.

На "Палова-Арэне" прайшлі паядынкі баскетбола 3х3

Відовішчныя паядынкі напярэдадні балельшчыкі маглі назіраць у баскетболе 3х3 на "Палова-Арэне". Многія падтрымлівалі беларускія каманды з трыбун, а тысячы прыхільнікаў перажывалі за нашы каманды каля тэлеэкранаў. Так, у скарбонцы гаспадароў чатыры ўзнагароды. На вышэйшую ступень п'едэстала паднялася наша мужчынская моладзевая каманда, і гэта сапраўды было ярка.

У фінале гаспадары ўзялі верх над расіянамі з лікам 19:12. Іван Балдуеў, Кірыл Васкаўцоў, Данііл Каско і Ілья Мілашэўскі на вышэйшай ступені п'едэстала. А побач, на трэцім радку, каманда "Беларусь-2". У жаночым турніры мы на другім месцы, тут расіянкі ў фінале былі мацнейшымі, а таксама ў актыве бронза ў другой каманды.

Марыя Гнедчык узяла трэцяе золата ў сучасным пяцібор'і

У сучасным пяцібор'і вызначылася Марыя Гнедчык.

Напярэдадні яна заваявала трэцяе золата II Гульняў краін СНД. Таксама дзяўчына была першай і ў асабістым, і ў камандным турнірах. У мужчынскай эстафеце ў нас серабро.

8 медалёў заваявалі беларускія плыўцы

У Брэсце было разыграна восем камплектаў узнагарод у плаванні. І беларусы ўзялі столькі ж медалёў - 3 сярэбраныя і 5 бронзавых. Другімі сталі Генрых Танковіч на дыстанцыі 100 м брасам, Уладзіслаў Вялічка - 1,5 тыс. м вольным стылем, а таксама наша каманда ў змяшанай эстафеце 4х100 м.

Беларускія самбісты падняліся на п'едэстал

У Жлобіне на п'едэстал паднімаліся самбісты. Чэмпіёнка мультыспартыўнага форуму Анфіса Капаева ў вазе да 50 кг адзначыла вялізную падтрымку, якую не адчувала ні на адным буйным турніры. Таксама ў скарбонцы гаспадароў 2 сярэбраныя ўзнагароды і 4 бронзавыя.

Каратысты прынеслі Беларусі 5 медалёў

5 медалёў у спаборніцтвах па каратэ. У Магілёве нашы атлеты заваявалі 3 бронзы і 2 серабра.

У медальным заліку беларусы застаюцца на другім месцы і абысці лідара - каманду Расіі - ужо не ўдасца. Але гэта была яркая барацьба і неверагодныя эмоцыі, працяг чакае нашых атлетаў яшчэ 13 жніўня.