Жаночая зборная Беларусі па баскетболе вярнулася сёння з Францыі

1 июля 2013

Самая паспяховая беларуская каманда ў гульнявых відах спорту - жаночая зборная Беларусі па баскетболе - вярнулася сёння з Францыі. На чэмпіянаце Еўропы дзяўчаты занялі пятае месца. І зараз у жаночай зборнай наперадзе чэмпіянат свету ў Турцыі. Дарэчы, беларускі не прапускаюць ужо чацвёрты запар Еўрабаскет - статыстыка зайздросная!

Андрэй Іваноў высвятляў, ці рэальна было змагацца за медалі. Іх вынікі зараз успрымаюцца як данасць, хаця яшчэ 10 гадоў таму нават пра выхад у фінальную стадыю топ-турніру і не заікаліся.

Што адрознівае гэтую каманду, дык гэта стабільнасць. З 2007 года яна не прапусціла ніводнага чэмпіянату Еўропы і выйграла на дэбютным турніры бронзавыя медалі. Затым было чацвёртае, дзявятае і вось зараз пятае месца! Вынік унікальны для беларускіх гульцоў. А былі ж яшчэ Алімпіяда і чэмпіянат свету!

Сціплыя апладысменты, мінімум эмоцый, з тых, хто сустракае, - журналісты і сваякі. Пятае месца на чэмпіянаце Еўропы - вынік годны, але яны самі разумеюць: маглі зачапіцца за медалі. Пятае месца лепш, чым чацвёртае, - гаворыць галоўны трэнер Рымантас Грыгас. Шанцы быць вышэй меліся, але спаборнічаць, напрыклад, з Францыяй, якая выйграла сярэбраныя медалі, складана.

Шанц такой будзе ў наступным годзе. Наша каманда згуляе на чэмпіянаце свету, прычым без усялякай кваліфікацыі. Аформіла беларуская зборная і пуцёўку на Еўра-2015. Вялікага баскетбола менш не стане.