Зборная Беларусі па футболе саступіла камандзе Расіі ў таварыскім матчы

8 июня 2015

Зборная Беларусі па футболе ў падмаскоўных Хімках саступіла камандзе Расіі ў таварыскім матчы. Нягледзячы на вынік 2:4, гульня нашай каманды (асабліва ў другім тайме) аказалася вельмі нядрэннай. Ды і матч разглядаўся трэнерскім штабам як падрыхтоўка да будучай афіцыйнай гульні.

Расказвае Максім Кароткін. Абедзве каманды выходзілі на поле "Арэны Хімкі" напярэдадні важных афіцыйных матчаў. Праз тыдзень беларусаў чакаюць іспанцы, расіян - аўстрыйцы. Ад гэтага матч здаваўся ўдвая таварыскім і зусім непрынцыповым. Першы тайм так і было. Расіяне, склад якіх аказаўся даволі лёгкім, былі акадэмічныя, беларуская гульня здавалася эстэтычнай, але не больш за тое. І так першыя 18 хвілін, пакуль не здарыўся гол Какорына. Мяч расіян быў з серыі "і не гаварыце, што вас не папярэджвалі". Некалькімі хвілінамі раней такі ж момант загубіў Шатаў, а вось дзявятка каманды гаспадароў не сапсавала няпросты навес Жыркова.

Уласна, пра першы тайм усё. Яшчэ ён уключыў некалькі расійскіх паўмомантаў і першы беларускі ўдар у створ імя Глеба.

Вынік першага тайма выглядаў даволі лагічным. Тое, што адбывалася на полі, лёгка ахарактарызаваць каментатарсаой фразай: нават калі б каманды памяняліся футболкамі, усё роўна было б зразумела, хто стаіць вышэй у рэйтынгу ФІФА.

Зрэшты, усё змянілася пасля перапынку. На полі з'явілася нейкая іншая зборная Беларусі - больш злая, актыўная і па-спартыўнаму нахабная. Усяго 5 хвілін - і лік стаў роўным. Кісляк не пакінуў шанцаў Акінфееву са зручнага стандарту. Наступная дзесяціхвілінка ўключыла адразу тры беларускія моманты: варатар расіян з цяжкасцю справіўся з ударамі Карніленкі і Няхайчыка, а перад Кісляком зноў схібіў: 1:2 на карысць гасцей.

Капэла адрэагаваў масавымі заменамі, кінуўшы ў бой моладзь, якая прагнула гульні. І два дэбютанты - Галавін і Міранчук - матч пераламалі. Першы прыгожым ударам злёту, другі - пасля эстэтычнай камбінацыі. "Мы рыхтуемся да Іспаніі", - скажа на прэс-канферэнцыі Хацкевіч.

Галоўнаму трэнеру беларусаў гледачы павінны быць удзячныя за тое, што каманда не "засушыла" гульню пры ліку на сваю карысць. Другі тайм праляцеў на адным дыханні, хоць і завяршыўся чацвёртым голам ад Кержакова на апошніх секундах. Нягледзячы на пройгрыш, гэта была тая самая гульня, бачыць якую было не балюча, а ўспамінаць не сорамна.