Рубрыка Матчбол

12 августа 2013

Футбольны клуб Мінск - галоўны ньюсмейкер брытанскіх і беларускіх спартыўных таблоідаў. Гасцявая вікторыя над шатландскім клубам Сэнт-Джонстан 1:0 дазволіла камандзе ўпершыню згуляць у плэй-оф Лігі Еўропы. Сапернік - бельгійскі клуб Стандарт. Гісторыя адной перамогі ў нашай рубрыцы Матчбол.

Расказвае Станіслаў Ліпскі.

За апошнія пяць гадоў прывыклі, што ў сярэдзіне жніўня наша каманда працягвае выступаць у футбольным Еўракубку, дзякуй БАТЭ. Гэта лета не выключэнне, нязвыкла толькі на гэтай стадыі бачыць футбольны клуб Мінск, дзякуй і яму. Паход у Еўропу гэтай каманды цяпер назаўжды запомняць шатландцы.

Серыю пенальці ў футболе вельмі часта называюць латарэяй. Аднак пагадзіцеся, гэта неад'емная частка працы футбаліста: нападаючы павінен як мінімум пападаць у вароты, галкіпер адбіваць - і, як за любую працу, ім за гэта плацяць грошы. Вось тут і адбіўся клас гульцоў Мінска. 3:2, перамога ў руках сталічных футбалістаў - Уладзімір Бушма выдатна згуляў.

Да гэтага моманту быў трохгадзінны пералёт у Эдынбург, затым пераезд у Дандзі і толькі потым у шатландскі Перт, дзе мясцовы Сэнт-Джонстан быў упэўнены ў сваёй перамозе: усё ж каманда ў Еўракубках не прайгравала на сваім полі 42 гады. А ўлічваючы перамогу ў Мінску 1:0, пытанне выхаду ў раўнд плэй-оф у падсвядомасці брытанскіх гульцоў было закрыта. Толькі вось наперадзе яшчэ былі 90 хвілін гульні.

Што тычыцца самога матча, дык у першым тайме ў нашых футбалістаў момантаў не было - у адрозненне ад шатландцаў. У другім усё ж забілі - абаронца Рніч пайшоў у атаку і забіў. А ў дадатковы час сталічныя гульцы ўпэўнена давялі справу да пенальці. Дзе і перамаглі.

Перамога ў кубку краіны, дарэчы, у серыі пенальці, а вось зараз выхад у плэй-оф Лігі Еўропы - бясспрэчны поспех.

Жараб'ёўка сапернікаў па плэй-оф вызначыла гараджанам бельгійскі клуб Стандарт. Першая гульня 22 жніўня дома. Сустрэча ў адказ 29 у Льежы.

Знакавая падзея адбылася і ў чэмпіянаце краіны па футболе. У 20 туры БАТЭ прымаў лідара - салігорскі Шахцёр. Каб расставіць усе кропкі над і.

Барысаўскім футбалістам пасля вылету з Лігі чэмпіёнаў не трэба ніякай матывацыі: крышыць усіх на сваім шляху - мэта каманды. Менавіта да гэтага і прыступілі жоўта-сінія ў матчы з гарнякамі. Шахцёр да гэтага прапусціў ўсяго 6 мячоў, абарона - самы моцны бок лідара чэмпіянату, але пад такім напорам яна ўсё ж не выстаяла ... 9-я хвіліна - Бага, 11-я - Паўлаў - і гэта ўжо накдаўн, 50-я і 89-я - Крывец - глыбокі накаўт. Пераканаўчая перамога чэмпіёна: у турнірнай табліцы цяпер адставанне БАТЭ ад Шахцёра - усяго адзін бал.

На гэтым тыдні зноў футбол - паслязаўтра ў Жодзіне нацыянальная зборная прымае каманду Чарнагорыі. У выхадныя - 21 тур. Сёння і да канца тыдня чэмпіянат свету па лёгкай атлетыцы, а таксама тэніс. Вікторыя Азаранка выступіць на турніры ў Цынцынаці - і ўсё гэта на тэлеканале Беларусь 2.

Любіце спорт. Беражыце сябе і да сустрэчы праз 7 дзён.