Рубрыка "Матчбол"

3 августа 2015

Сталічнае хакейнае “Дынама” з дзвюма перамогамі ў таварыскіх матчах вяртаецца ў сталіцу пасля збораў у Чэхіі. Наступным этапам падрыхтоўкі “зуброў” да старту КХЛ стане міжнародны турнір у Маскве, потым мінчане згуляюць у Рызе на Кубку Латвійскай чыгункі. А пакуль трэніроўкі ў сталіцы. Тым часам у Кубку краіны па футболе БАТЭ ўпэўнена рэабілітуецца за першае ў сезоне паражэнне і ідзе далей. Агляд самых значных спартыўных падзей з жыцця цэнтральнага рэгіёна ў рубрыцы “Матчбол”.

Стрытбол альбо баскетбол адзін на адзін. Сталіца напярэдадні прымала другі адборачны этап спаборніцтваў, пераможца якіх 29 жніўня выступіць у сусветным фінале ў Стамбуле. Аднак спачатку трэба перамагчы ў Беларусі. Прафесіяналы тут змагаюцца супраць аматараў.

Не абавязкова, зразумела, але факт. Усё залежыць ад турнірнай сеткі. Назва спаборніцтва – “Кароль скалы”. Праходзіць яно ў нашай краіне другі раз, прыняць удзел у ім можа кожны, хто жадае. Галоўная ўмова - грамадзянства Беларусі. А вось прафесійна ты займаешся баскетболам ці не - усё роўна.

З 32-х удзельнікаў перамог Дзмітрый Зайцаў, аднак вікторыя ў сталіцы ні ў якім разе не гарантуе яму трыумф у нацыянальным фінале, які адбудзецца ў Міры.

І менавіта вікторыя ў Мірскім замку адчыніць дзверы перад трыумфатарам да чэмпіянату свету. Летась лепшым у краіне стаў Максім Радчук.

А зараз да больш прывычнага віду спорту - футбола. БАТЭ ў Лізе чэмпіёнаў у Венгрыі гуляе ўнічыю супраць мясцовага “Відэатона” - 1:1. І такім чынам барысаўчанам у сераду дома можа хапіць нават лічбаў на табло 0:0, аднак мы спадзяёмся на вікторыю.

А вось у Лізе Еўропы “Дынама” ўвогуле здолела перамагчы на выедзе 1:0 "Цюрых". У чацвер пройдзе матч у адказ – адбудзецца ён у Брэсце, і (звяртаем увагу) квіткі на паядынак можна набыць толькі ў касах стадыёна горада над Бугам.

У Кубку краіны адбыліся матчы ў адказ 1/16 фіналу. Тут без сенсацый. БАТЭ пасля пройгрышу “Шклову” дома ўпэўнена перамагае 7:0 і ідзе далей. Сталічнае “Дынама” 5:2 мацнейшае за футбольны клуб “Смалявічы”. Адзначым: бела-блакітныя пасля першага тайма саступалі 1:2.

У 1/8 і салігорскі “Шахцёр”. "Гарнякі" не пакінулі шанцаў “Слоніму”, таксама як і "Слуцк" "крумкачам".

На гэтым тыдні Белтэлерадыёкампанія баскетбол вам не прапануе - сезон яшчэ не стартаваў, а вось футбола будзе шмат. У сераду БАТЭ згуляе ў Лізе чэмпіёнаў, у чацвер сталічнае “Дынама” ў Лізе Еўропы, каманды за адзін крок ад раўнда плэй-оф. Паралельна сочым за чэмпіянатам свету па водных відах спорту. Усё гэта, зразумела, на тэлеканалах Белтэлерадыёкампаніі.