Вольга Мазуронак прадэманстравала неверагодную сілу волі, заваяваўшы золата на чэмпіянаце Еўропы па лёгкай атлетыцы

12 августа 2018

Пачынаем нашу праграму з фантастычнай перамогі на чэмпіянаце Еўропы па лёгкай атлетыцы нашай марафонкі Вольгі Мазуронак. Беларуска прадэманстравала неверагодную сілу волі, заваяваўшы золата ў найпрэстыжнай дысцыпліне, аб гэтым ледзь ніжэй, а пакуль - той самы фініш!

З такой прыкметнай перамогай у еўрапейскай лёгкай атлетыцы Вольгу Мазуронак павіншаваў Прэзідэнт Беларусі і Нацыянальнага алімпійскага камітэта Аляксандр Лукашэнка. Таксама агульнымі намаганнямі нашы бягухі заваявалі камандны кубак у марафонскім бегу. Кіраўнік дзяржавы павіншаваў беларускіх дзяўчат - Вольгу Мазуронак, Марыну Даманцэвіч, Анастасію Іванову і Ніну Савіну - з заваяваннем каманднага золата на чэмпіянаце Еўропы.

Любы марафон, тым больш жаночы, гэта заўсёды складаная дыстанцыя, асабліва, калі ён праходзіць на піку лета. Яшчэ ў пачатку дыстанцыі ў беларускі пайшла з носу кроў. І іншая спартсменка, будзь на яе месцы, сышла б з дыстанцыі. Але Вольга справілася з крывацёкам і ўпэўнена прабегла ўсе 42 кіламетры. На фінішы ледзь не здарылася бяда - Вольга ледзь не збілася з курсу, прайграла некалькі секунд, дазволіла дагнаць сябе францужанцы Клеменс, на фінішным створы зноў ад яе ўцякла. Адзначым, што Беларусь заваявала камандны кубак у марафоне, паколькі яшчэ дзве нашы спартсменкі Марына Даманцэвіч і Анастасія Іванова занялі 4 і 5 месцы адпаведна.

Чэмпіянат Еўропы па лёгкай атлетыцы, які прымае Берлін, падарыў нам нямала прыемных момантаў. Так, Эльвіра Герман выйграла золата ў бегу на 100 метраў з бар'ерамі, маладая спартсменка паказала час 12,67 секунды, апярэдзіўшы лідараў у гэтай дысцыпліне Сіндзі Роледэр і Памэлу Дуткевіч. З трыумфам на першынстве Старога Свету Эльвіру павіншаваў Прэзідэнт Беларусі. У фінальным забегу выступіла і Аліна Талай, якая з-за траўмы фінішаваць не змагла. Адзначым і вялікі поспех Максіма Недасекава, які стаў віцэ-чэмпіёнам Еўропы па скачках у вышыню. Беларусу заваяваць сярэбраны медаль не перашкодзілі нават болі ў жываце, якія не дазволілі выспацца.

Яшчэ адна навіна - не менш важная - прыйшла да нас напярэдадні: першай у гісторыі матчавай сустрэчы па лёгкай атлетыцы ЗША - Еўропа ўсё ж быць! І, што самае прыемнае, пройдзе гэта грандыёзная падзея ў Мінску! У Берліне адбылося падпісанне кантракта паміж Еўрапейскай лёгкаатлетычнай асацыяцыяй з аднаго боку і Беларускай федэрацыяй лёгкай атлетыкі з другога, які гарантуе правядзенне матча Еўропа - ЗША ў верасні 2019 года ў Мінску.

Нагадаем, спаборніцтвы пройдуць у фармаце 4 х 4: у кожным відзе лёгкаатлетычнай праграмы бакі прадставяць па 4 лепшыя лёгкаатлеты.