Каманда Прэзідэнта Беларусі стала пераможцам хакейнага чэмпіянату аматарскіх зборных

16 апреля 2016

Сапраўднае спартыўнае свята сёння для беларусаў наладзілі на лёдзе "Чыжоўка-Арэны". Двухматчавая дуэль фіналу хакейнага чэмпіянату аматарскіх зборных на прызы Прэзідэнцкага спартыўнага клуба сёння вырашылася. Перамогу атрымала каманда Прэзідэнта Беларусі. Дарэчы, гэты тытул для фаварытаў спаборніцтваў стаў сёмым у гісторыі. У сапернікі дружына Кіраўніка дзяржавы атрымала няўступлівую Гомельскую вобласць, якая аднойчы ўжо выйграла галоўны трафей. Таму сёння матч выдаўся вельмі непрадказальным, балельшчыкі ўбачылі 15 закінутых шайб. За хакейнымі баталіямі сачыла Алена Гарэльчык.

Выйграная першая сустрэча - яшчэ не перамога. Прайграўшы тыднем раней у Жлобіне, у Мінск гомельскія хакеісты ехалі толькі па рэванш.

Пачатак матча, 2 закінутыя гасцямі шайбы, шанцы на трэці матч фіналу ўсё больш адчувальныя.

Гульня ідзе на высокіх хуткасцях. Саступаючы ў ліку, гаспадары кінулі ўсе сілы, каб адыграцца. Міхаіл Моцар, а менавіта ён спачатку стаяў у варотах Гомельскай вобласці, тварыў цуды. Аднак не справіўся і ён.

Каманды абменьваюцца шайбамі, але да сярэдзіны другога перыяду гамяльчане за тры хвіліны прапускаюць тройчы і мяняюць варатара. Да таго моманту госці ўжо саступаюць дзве шайбы. Але для хакея - усяго нічога.

На трыбунах - балельшчыкі абедзвюх каманд. Аднак усё выразней чуецца аб'яднаўчае - "Беларусь". "Чыжоўка-Арэна" сёння хварэе за цікавы і прыгожы хакей.

Каманда Прэзідэнта Беларусі ўсё ж не выпускае ініцыятыву, выйграе другі матч фінальнай серыі 9:6 і абараняе тытул чэмпіёнаў турніру.

Бронзавыя медалі тыднем раней выйграла каманда Мінскай вобласці. Яе галкіпер Аляксей Грыцэнка быў прызнаны самым надзейным вартавым варот турніру. Два асабістыя прызы пайшлі срэбным прызёрам - лепшым форвардам стаў Павел Валчок, а Эдуард Валіулін - бамбардзірам. Аляксандр Зелянко, які выступаў за каманду Прэзідэнта, - лепшы абаронца турніру.